"Nasz Bocian" jest organizacją która reprezentuje interesy osób walczących z niepłodnością oraz promuje adopcję i rodzicielstwo zastępcze jako jeden ze sposobów wyjścia z bezdzietności.
Pracujemy dla podniesienia świadomości, walczymy o socjalne i prawne zmiany wokół kwestii niepłodności, a także dla zapewnienia szybszego dostępu do leczenia, tak by było ono bardziej efektywne. Naszym celem jest całkowita zmiana w sposobie myślenia o niepłodności, chcemy uświadomić wszystkich, że niepłodność jest chorobą uleczalną i pomoc jest dostępna. Mamy na celu przerwanie bierności, zmazanie wstydu związanego z niepłodnością oraz zastąpienie ich rzetelną wiedzą o chorobie, ułatwienie identyfikacji przyczyn i tworzenie silnych i zdrowych rodzin z wyboru. Naszą misją jest służenie pomocą niepłodnym parom oraz ludziom zajmującym się medycyną rozrodu.
Propagujemy adopcję i rodzicielstwo zastępcze jako jedną z dróg wyjścia z bezdzietności. Walczymy ze stereotypami i mitami którymi adopcja jest otoczona. Naszym celem jest poprawa praw socjalnych przysługujących rodzinom adopcyjnym i zastępczym, łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej i pedagogicznej. Chcemy ułatwić rodzinom adopcyjnym i zastępczym komunikację i wymianę doświadczeń, tak by ich praca z dziećmi przyniosła najlepsze efekty.
Naszym głównym polem działania jest internet. Prowadzimy serwis internetowy (www.nasz-bocian.pl), prawdopodobnie jedyny taki serwis polskojęzyczny, na którym gromadzone są informacje dotyczące tematyki niepłodności i adopcji oraz aktualne dane o specjalistycznych klinikach leczenia niepłodności i ośrodkach adopcyjnych w Polsce. Na naszym forum dyskusyjnym ponad 80 tysiący zarejestrowanych użytkowników napisało ponad siedem milionów wiadomości. Zaprosiliśmy do współpracy ekspertów - lekarzy z czołowych polskich klinik leczenia niepłodności, psychologa z ośrodka adopcyjno-opiekuńczego i licencjonowanego psychoterapeutę specjalizującego się w tematyce niepłodności, którzy systematycznie odpowiadają na pytania uczestników forum dyskusyjnego.
Wychodzimy także z naszymi działaniami poza wirtualny świat. Inicjujemy spotkania lokalne i ogólnopolskie, dla wszystkich szukających pomocy i wsparcia. Organizujemy warsztaty i zajęcia terapeutyczne dla osób leczących się i przygotowujących się do adopcji, prowadzonych przez psychoterapeutę i psychologa. Nawiązujemy kontakty z mediami i współpracujemy przy tworzeniu artykułów, audycji radiowych i telewizyjnych, poprzez udzielanie wywiadów oraz dostarczanie informacji na temat niepłodności i adopcji w Polsce. Spotykamy się z politykami aby pomóc w tworzeniu dobrego prawa.
27 XII 2005 otrzymaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego a wpłaty 1% podatku stały się naszym głównym źródłem dochodu (sprawozdania finansowe można znaleźć na stronie bopp.pozytek.gov.pl wyszukując po numerze KRS - 0000133538). Nasze wydatki to przede wszystkim utrzymanie i rozwój serwisu internetowy, roczne utrzymanie strony pochłania około dwudziestu tysięcy złotych rocznie.
Poniżej przedstawiamy inne projekty które pochłaniały nasz czas i środki:
Pacjencki monitoring nad polskimi ośrodkami leczenia niepłodności,
Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji NASZ BOCIAN realizuje projektu „Pacjencki monitoring nad polskimi ośrodkami leczenia niepłodności”. W jego ramach zostały przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne dotyczące pacjenckich oczekiwań wobec ośrodków leczenia niepłodności. Na podstawie wyników konsultacji zostaną przygotowane Standardy Pacjenckie w leczeniu niepłodności.Standardy zostały wysłane wszystkim polskim ośrodkom leczenia niepłodności wraz z zaproszeniem do przystąpienia do projektu i prośbą o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego oferty ośrodka. Dalszą częścią monitoringu będzie weryfikacja tych danych, której dokonają sami pacjenci poprzez wirtualne ankiety, jak również wyszkoleni przez Stowarzyszenie NASZ BOCIAN obserwatorzy, którzy osobiście odwiedzą ośrodki. Projekt zostanie zakończony przygotowaniem spisu wszystkich polskich ośrodków leczenia niepłodności (publicznych i niepublicznych) w oparciu o wypracowane kryteria oraz zapewnieniem pacjentom dostępu do pełnych informacji na temat możliwości i jakości leczenia niepłodności w Polsce. Publikacja raportu podsumowującego wyniki monitoringu skierowana do pacjentów i do opinii publicznej zostanie przeprowadzona za pośrednictwem wysłuchania obywatelskiego w Sejmie RP.
Projekt realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Kalendarz Naszego Bociana 2015: bo TATA to najważniejsze słowo dla mężczyzny.
W tym roku bohaterami kalendarza są ojcowie. Zdecydowaliśmy się na taki temat, ponieważ wiemy, że wiele kobiet czuje się samotnych w niepłodności. Chcemy pokazać mężczyzn, którzy nie tylko wspierają kobiety, ale przyznają się do swojej niepłodności i uważają, że walka o dziecko to wspólna sprawa.Zakorzenione społeczne oczekiwania wobec mężczyzn: posadzić drzewo, zbudować dom, spłodzić syna, to wciąż pokutujące klisze męskich powinności. Niepłodność uważana jest w powszechnej opinii za niemęski problem i często wytykana w obraźliwych żartach.
Praktyczny poradnik dla pacjenta: jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?

Nasz poradnik przeznaczony jest dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją drogę ku dziecku i zastanawiają się, gdzie się leczyć. Za tym poradnikiem stoi przekonanie, że każdy pacjent ma prawo nie wiedzieć. Ale też każdy pacjent ma prawo pytać i domagać informacji, ponieważ warto wiedzieć i warto leczyć się w sposób świadomy.
Promocje i zniżki oraz pomoc psychologiczna w polskich ośrodkach leczenia niepłodności.
Projekt dofinansowania metody in vitro dla mieszkańców Częstochowy

Kalendarz "Dzieci Bociana" 2013
Dlatego w polskim kalendarzu znalazły się nie tylko dzieci urodzone dzięki in vitro, ale też dzięki adopcji prenatalnej, dzięki inseminacji, dzieci adoptowane oraz "naturalne cuda". Wszystkie kochane, chciane, wyczekiwane i nadające sens życiu swoich rodziców. Takie same jak ich rówieśnicy. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim rodzinom i dzieciom za ich wspaniały wkład!
Kampania Powiedzieć i Rozmawiać

Wysłuchanie Obywatelskie w Sejmie - 2012

Standardy pacjenta w leczeniu niepłodności w Polsce
Nie-Zwykłe Rodziny: Pocztówka Nadziei

Razem to około 10 milionów ludzi w Europie, którzy potrzebują pomocy i nadziei.
Pomóżcie nam dzieląc się historią Waszej Nie-Zwykłej Rodziny.
Prześlijcie Pocztówkę Nadziei.
Linia Pomocy Pacjent dla Pacjenta

Nasi wolontariusze to osoby, które doświadczyły choroby, jaką jest niepłodność, i zakończyły już swoją drogę pacjencką zostając rodzicami biologicznymi, adopcyjnymi lub osobami świadomie bezdzietnymi.
Będą służyć rozmową telefoniczną, przez skype lub przez gadu gadu wszystkim pacjentom, którzy są jeszcze w trakcie drogi leczenia lub podejmowania decyzji, i którzy o tę pomoc poproszą za pośrednictwem naszej strony.
Ogólnopolska kampania społeczna „TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny”

Ale zarówno na dotychczasowe, jak i na przyszłe nasze działania potrzebujemy funduszy, dlatego jeszcze raz apelujemy: