kim jesteśmy ....

... czym się zajmujemy

co chcemy jeszcze zrobić ..."Nasz Bocian" jest organizacją która reprezentuje interesy osób walczących z niepłodnością oraz promuje adopcję i rodzicielstwo zastępcze jako jeden ze sposobów wyjścia z bezdzietności.

Pracujemy dla podniesienia świadomości, walczymy o socjalne i prawne zmiany wokół kwestii niepłodności, a także dla zapewnienia szybszego dostępu do leczenia, tak by było ono bardziej efektywne. Naszym celem jest całkowita zmiana w sposobie myślenia o niepłodności, chcemy uświadomić wszystkich, że niepłodność jest chorobą uleczalną i pomoc jest dostępna. Mamy na celu przerwanie bierności, zmazanie wstydu związanego z niepłodnością oraz zastąpienie ich rzetelną wiedzą o chorobie, ułatwienie identyfikacji przyczyn i tworzenie silnych i zdrowych rodzin z wyboru. Naszą misją jest służenie pomocą niepłodnym parom oraz ludziom zajmującym się medycyną rozrodu.

Propagujemy adopcję i rodzicielstwo zastępcze jako jedną z dróg wyjścia z bezdzietności. Walczymy ze stereotypami i mitami którymi adopcja jest otoczona. Naszym celem jest poprawa praw socjalnych przysługujących rodzinom adopcyjnym i zastępczym, łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej i pedagogicznej. Chcemy ułatwić rodzinom adopcyjnym i zastępczym komunikację i wymianę doświadczeń, tak by ich praca z dziećmi przyniosła najlepsze efekty.

Naszym głównym polem działania jest internet. Prowadzimy serwis internetowy (www.nasz-bocian.pl), prawdopodobnie jedyny taki serwis polskojęzyczny, na którym gromadzone są informacje dotyczące tematyki niepłodności i adopcji oraz aktualne dane o specjalistycznych klinikach leczenia niepłodności i ośrodkach adopcyjnych w Polsce. Na naszym forum dyskusyjnym ponad 80 tysiący zarejestrowanych użytkowników napisało ponad siedem milionów wiadomości. Zaprosiliśmy do współpracy ekspertów - lekarzy z czołowych polskich klinik leczenia niepłodności, psychologa z ośrodka adopcyjno-opiekuńczego i licencjonowanego psychoterapeutę specjalizującego się w tematyce niepłodności, którzy systematycznie odpowiadają na pytania uczestników forum dyskusyjnego.

Wychodzimy także z naszymi działaniami poza wirtualny świat. Inicjujemy spotkania lokalne i ogólnopolskie, dla wszystkich szukających pomocy i wsparcia. Organizujemy warsztaty i zajęcia terapeutyczne dla osób leczących się i przygotowujących się do adopcji, prowadzonych przez psychoterapeutę i psychologa. Nawiązujemy kontakty z mediami i współpracujemy przy tworzeniu artykułów, audycji radiowych i telewizyjnych, poprzez udzielanie wywiadów oraz dostarczanie informacji na temat niepłodności i adopcji w Polsce. Spotykamy się z politykami aby pomóc w tworzeniu dobrego prawa.

27 XII 2005 otrzymaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego a wpłaty 1% podatku stały się naszym głównym źródłem dochodu (sprawozdania finansowe można znaleźć na stronie bopp.pozytek.gov.pl wyszukując po numerze KRS - 0000133538). Nasze wydatki to przede wszystkim utrzymanie i rozwój serwisu internetowy, roczne utrzymanie strony pochłania około dwudziestu tysięcy złotych rocznie.

Poniżej przedstawiamy inne projekty które pochłaniały nasz czas i środki:


Pacjencki monitoring nad polskimi ośrodkami leczenia niepłodności,

Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji NASZ BOCIAN realizuje projektu „Pacjencki monitoring nad polskimi ośrodkami leczenia niepłodności”. W jego ramach zostały przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne dotyczące pacjenckich oczekiwań wobec ośrodków leczenia niepłodności. Na podstawie wyników konsultacji zostaną przygotowane Standardy Pacjenckie w leczeniu niepłodności.
Standardy zostały wysłane wszystkim polskim ośrodkom leczenia niepłodności wraz z zaproszeniem do przystąpienia do projektu i prośbą o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego oferty ośrodka. Dalszą częścią monitoringu będzie weryfikacja tych danych, której dokonają sami pacjenci poprzez wirtualne ankiety, jak również wyszkoleni przez Stowarzyszenie NASZ BOCIAN obserwatorzy, którzy osobiście odwiedzą ośrodki. Projekt zostanie zakończony przygotowaniem spisu wszystkich polskich ośrodków leczenia niepłodności (publicznych i niepublicznych) w oparciu o wypracowane kryteria oraz zapewnieniem pacjentom dostępu do pełnych informacji na temat możliwości i jakości leczenia niepłodności w Polsce. Publikacja raportu podsumowującego wyniki monitoringu skierowana do pacjentów i do opinii publicznej zostanie przeprowadzona za pośrednictwem wysłuchania obywatelskiego w Sejmie RP.
Projekt realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Kalendarz Naszego Bociana 2015: bo TATA to najważniejsze słowo dla mężczyzny.

W tym roku bohaterami kalendarza są ojcowie. Zdecydowaliśmy się na taki temat, ponieważ wiemy, że wiele kobiet czuje się samotnych w niepłodności. Chcemy pokazać mężczyzn, którzy nie tylko wspierają kobiety, ale przyznają się do swojej niepłodności i uważają, że walka o dziecko to wspólna sprawa.
Zakorzenione społeczne oczekiwania wobec mężczyzn: posadzić drzewo, zbudować dom, spłodzić syna, to wciąż pokutujące klisze męskich powinności. Niepłodność uważana jest w powszechnej opinii za niemęski problem i często wytykana w obraźliwych żartach.Praktyczny poradnik dla pacjenta: jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?

poradnik okładka
Wraz z Ośrodkiem Studiów nad Płodnością Człowieka przygotowaliśmy „Praktyczny poradnik dla pacjenta: jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?”.

Nasz poradnik przeznaczony jest dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją drogę ku dziecku i zastanawiają się, gdzie się leczyć. Za tym poradnikiem stoi przekonanie, że każdy pacjent ma prawo nie wiedzieć. Ale też każdy pacjent ma prawo pytać i domagać informacji, ponieważ warto wiedzieć i warto leczyć się w sposób świadomy.Promocje i zniżki oraz pomoc psychologiczna w polskich ośrodkach leczenia niepłodności.

bocian
Co miesiąc zbieramy i publikujemy promocje, zniżki  i ofertę pomocy psychologicznej z ośrodków leczenia niepłodności w całej Polsce.
Pomimo programu ministerstwa zdrowia, wiele par nadal musi korzystać z komercyjnych usług , pomagamy wybrać najkorzystniejszą ofertę.Projekt dofinansowania metody in vitro dla mieszkańców Częstochowy

Kiedy radni Częstochowy poprosili Stowarzyszenie NASZ BOCIAN o konsultację społeczną projektu dofinansowania procedury in vitro, nasza decyzja była oczywista: służymy pomocą, od tego jesteśmy. W ten sposób zostaliśmy współautorami projektu zdrowotnego dla miasta Częstochowy, zaopiniowanego pozytywnie przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, a 12 częstochowskich par jest w trakcie procesu leczenia, do którego budżet częstochowski dopłaci po 3000 zł dla każdej pary. Tak, 12 par to niewiele, ale to 12 nowych szans i przede wszystkim otworzenie furtki dla myślenia "refundacja leczenia jest realna".

Kalendarz "Dzieci Bociana" 2013

W marcu 2012 Stowarzyszenie NASZ BOCIAN wzięło udział w corocznym spotkaniu roboczym Fertility Europe, organizacji parasolowej skupiającej 23 organizacje pacjenckie zajmujące się edukacją na temat niepłodności z 21 krajów Europy. Podczas tego spotkania po raz pierwszy zobaczyliśmy projekt bułgarskiej fundacji Iskam Bebe: kalendarz na rok 2012 ze zdjęciami dzieci urodzonych metodą in vitro. Od razu wiedzieliśmy, że chcemy zrobić podobny projekt, ale nie taki sam! Nasz projekt miał pokazać paletę możliwości, jakie mają niepłodne pary, by ich udziałem stała się szczęśliwa rodzina.
Dlatego w polskim kalendarzu znalazły się nie tylko dzieci urodzone dzięki in vitro, ale też dzięki adopcji prenatalnej, dzięki inseminacji, dzieci adoptowane oraz "naturalne cuda". Wszystkie kochane, chciane, wyczekiwane i nadające sens życiu swoich rodziców. Takie same jak ich rówieśnicy. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim rodzinom i dzieciom za ich wspaniały wkład!Kampania Powiedzieć i Rozmawiać

W roku 2012 zdecydowaliśmy się poruszyć po raz pierwszy w Polsce temat adopcji prenatalnej, czyli dawstwa komórek i zarodków. Dzięki współpracy z brytyjską organizacją Donor Conception Network udało nam się opublikować polskojęzyczne wersje czteroczęściowej broszury "Telling and Talking" - unikatowego poradnika dla rodziców dzieci urodzonych dzięki adopcji prenatalnej. W kampanię włączyły się europejskie organizacje pacjenckie oraz polskie autorytety z wielu dziedzin: piękny wstęp do broszur napisał Wojciech Eichelberger, wsparcia udzielili nam również prof. Zbigniew Szawarski i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Uważamy tę kampanię za poważny krok w kierunku podniesienia świadomości społecznej na temat adopcji prenatalnej. Liczymy na to, że za kilka lat nasze działania przejmie osobna organizacja utworzona przez rodziców dzięki adopcji prenatalnej i ich dzieci. Wierzymy, że wzorem pozostałych krajów europejskich tak stanie się również w Polsce!


Wysłuchanie Obywatelskie w Sejmie - 2012

sejm24 stycznia 2012 roku w polskim Sejmie, Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” wraz z Klubem Poselskim „Ruch Palikota” zorganizowali wysłuchanie obywatelskie. Nad wysłuchaniem obywatelskim patronat objęła Wicemarszałek Sejmu RP Wanda Nowicka. Tematyka wysłuchania to dyskryminacja dzieci poczętych metodą in vitro w środkach masowego przekazu i analiza tego zjawiska pod kątem prawnym, medycznym, społecznym i etycznym.Zapraszamy do zapoznania się z materiałami z wysłuchania.


Standardy pacjenta w leczeniu niepłodności w Polsce

Standardy pacjenta w leczeniu niepłodnościMamy przyjemność zaprezentować pierwsze w Polsce standardy pacjenckie w leczeniu niepłodności stworzone przy współpracy z forumowiczami Naszego Bociana przez Stowarzyszenie Nasz Bocian. Część naszych postulatów wybiega w przyszłość, inne dotyczą kwestii palących teraz i już. Mamy nadzieję, że standardy pomogą pacjentom w sprecyzowaniu ich oczekiwań wobec leczenia, w lepszej komunikacji z lekarzami oraz zachęcą do stawiania wymagań placówkom, w których się leczą.


Nie-Zwykłe Rodziny: Pocztówka Nadziei

Nie-Zwykłe RodzinyJedna na sześć par potrzebuje pomocy w poczęciu dziecka.
Razem to około 10 milionów ludzi w Europie, którzy potrzebują pomocy i nadziei.
Pomóżcie nam dzieląc się historią Waszej Nie-Zwykłej Rodziny.
Prześlijcie Pocztówkę Nadziei.


Linia Pomocy Pacjent dla Pacjenta

linia pomocyIdeą linii jest niesienie pomocy, informacji i wsparcia wszystkim polskim niepłodnym.
Nasi wolontariusze to osoby, które doświadczyły choroby, jaką jest niepłodność, i zakończyły już swoją drogę pacjencką zostając rodzicami biologicznymi, adopcyjnymi lub osobami świadomie bezdzietnymi.
Będą służyć rozmową telefoniczną, przez skype lub przez gadu gadu wszystkim pacjentom, którzy są jeszcze w trakcie drogi leczenia lub podejmowania decyzji, i którzy o tę pomoc poproszą za pośrednictwem naszej strony.


Ogólnopolska kampania społeczna „TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny”

TATA9 września 2010, Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” rozpoczęło ogólnopolska kampania społeczna „TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny”. Celem kampanii jest przełamanie stereotypów postrzegania niepłodności jako problemu wyłącznie kobiecego, a oczekiwanym efektem upowszechnienie wiedzy na temat niepłodności jako choroby społecznej oraz prognoz co do jej zasięgu w kolejnych pokoleniach.Patronat Honorowy nad kampanią objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Polski Komitet Olimpijski.Ale zarówno na dotychczasowe, jak i na przyszłe nasze działania potrzebujemy funduszy, dlatego jeszcze raz apelujemy:

Przekaż nam 1% swojego podatku!